Arendel zostało wkomponowane w zaciszny las mieszany, który zapewnia spokój oraz idealnie nadaje się jako miejsce wypadowe pieszych lub rowerowych wycieczek.

Najbliższa okolica agroturystyki to łąki i pola uprawne, które cieszą oko od kwietnia, do czasu żniw. Kilka kilometrów na północ od gospodarstwa znajduje się Nadwarciański Park Krajobrazowy, będący jedną z najbogatszych ostoi ptaków wodnych i błotnych w Polsce (w 1995 r. międzynarodowa organizacja BirdLife International nadała mu ogólnoświatową rangę "Globaly Important Bird Areas"). Na terenie Parku naliczono aż 153 gatunki ptaków, co stanowi 67 % krajowego bogactwa gatunkowego! Park najlepiej zwiedzać podczas spływu kajakowego rzeką Wartą. Jest to najlepszy sposób na podziwianie tutejszej fauny oraz flory, gwarantujący niezapomniane widoki.

W promieniu 20 kilometrów od Arendel znajdują się prawdziwe perełki dla miłośników zwiedzania, takie jak Pocysterski Klasztor w Lądzie, Pałac w Ciążeniu, Zamek w Pyzdrach czy Stadnina koni w Mieczownicy. Niedaleko przebiega także stara granica dwóch państw zaborczych - Rosji i Prus.
W okolicy Arendel, każdy turysta znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Smakoszom polecamy restaurację Retro w Zagórowie i Zielony Domek w Słupcy. Zwolennicy błogiego wypoczynku mogą rozkoszować się zacisznymi zakątkami gospodarstwa. Z kolei ci, którzy wolą aktywny wypoczynek, mogą co rano je opuszczać i wracać wieczorami, traktując jako miejsce do naładowania „baterii” na kolejny dzień pełen atrakcji. Więcej atrakcji naszego regionu można znaleźć na Nieoczywistej Mapie Ziemi Konińskiej (http://ziemiakoninska.pl/). Zachęcamy również do zapoznania się ze stworzoną przez nas broszurą.

mapa-okolicy


Zwiedzanie

Bogata oferta dla amatorów zabytków i miejsc naznaczonych historią.

W okolicach Arendel zlokalizowanych jest wiele wspaniałych zabytków. Na uwagę zasługuje przede wszystkim Opactwo cystersów w Lądzie – zabytkowy zespół klasztorny, który został wpisany na listę pomników historii. Należy ono do grupy najstarszych klasztorów na ziemiach polskich. Zachowały się tu XIV-wieczne krużganki, sień, oratorium, kapitularz oraz piwnice. Oratorium św. Jakuba Apostoła Starszego zostało ozdobione freskami w 1372 r., które należą do najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce.

Obowiązkowym punktem dla zwedzających jest również późnobarokowy pałac biskupów poznańskich w Ciążeniu. Obecnie znajduje się tam biblioteka gromadząca największy w Europie zbiór druków masońskich, zgromadzonych w latach wojny przez hitlerowców. Wokół pałacu rozpościera się mały zabytkowy park francuski, gdzie spotkać można wiele dorodnych starych drzew. Zespół pałacowo-parkowy został wpisany do rejestru zabytków i został zaliczony do szczególnie ważnych dóbr kultury. / Fot. wikipedia

Natura

Idealne miejsce dla miłośników ciszy, bliskości natury i malowniczych widoków.

Niezwykłą atrakcją dla miłośników natury jest Nadwarciański Park Krajobrazowy, ze szczególnie bogatą awifauną. Na terenie Parku naliczono aż 153 gatunki ptaków. Oprócz czapli siwej są tu także rzadsze gatunki czaplowatych - bąk, bączek, a także ślepowron. W okolicach Policka mieści się kolonia 40 par perkoza zausznika. Spotkać tu można również łabędzie i gęsi gęgawy, cyraneczki, czy bardzo rzadkiego przedstawiciela kaczek łąkowych - różeniec. Przypuszcza się, że park ten jest ostatnim z miejsc, gdzie jeszcze można zobaczyć zagrożonego w Europie całkowitym wyginięciem derkacza. W licznych rozlewiskach Warty swoje żeremia budują bobry.

Bardzo bogata jest również roślinność parku. Blisko 1070 gatunków roślin naczyniowych - wśród nich 57 gatunków prawnie chronionych, w tym 40 gatunków podlegających ochronie całkowitej. Spotkać można tu grzybienie białe tzw. lilie wodne, widłaki, goździki grążel żółty, sasanki, storczyki i wiele innych. Przepiękne krajobrazy łąk i pastwisk. Pośród łąk odnaleźć można lokalne wyniesienia terenu wraz z wydmami. One również stanowią miejsce występowania rzadkich zbiorowisk roślinnych oraz ptactwa. W północnej części Parku, znajduje się regionalny ośrodek edukacji przyrodniczej.
 Fot. wikipedia

Dla aktywnych

Szereg atrakcji dla miłósników aktywności na świeżym powietrzu.

Dla aktywnych polecamy w szczególności piesze szlaki turystyczne oraz ścieżki rowerowe. Nadwarciański Szlak Rowerowy prawie na całej długości biegnie nadwarciańskimi wałami i łęgami. Omija wiele miejscowości, dając możliwość zapoznania się z unikalną florą i fauną.

Dolinę środkową Warty można podziwiać również konno, czy kajakiem. Szlak konny „Podbita szóstka” pozwola podziwiać nadwarciańską naturę w siodle lub bryczką. Liczne wypożyczalnie kajaków nad Wartą, sprawią że również miłośnicy sportów wodnych nie bedą mogli narzekać na brak wrażeń. Polecamy Marinę Ląd, w której można również dobrze zjeść.

Dla rodzin z dziećmi ciekawym miejscem może okazać się Centrum rozrywki Kropka w Koninie.

Interesuje Cię jakiś termin? Chciałbyś zoragnizować u nas imprezę?

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas... chętnie odpowiemy na Twoje pytania.